Další ze tří 3 základních příčin všech nemocí, je podle východní medicíny úzkost. Za pocity úzkosti stojí určitá forma strachu a strach vyvolává v těle stres, který je podle stoupenců západní i východní medicíny hlavní příčinou všech fyzických i psychických onemocnění. Pocity úzkosti spojené s jídlem můžeme prožívat vědomě i nevědomě. Některá traumata a nepříjemné pocity spojené s příjmem potravy si neseme už z dob nejranějšího dětství. Vztah k jídlu si začneme utvářet už s prvním kojením. Později se přidají informace o jídle a těle, které mám mohou být rádcem a pomocníkem nebo se proměnit v tyrana a trýznitele. Pokud převáží jednostranné vnímání jídla především v souvislosti s váhou, vzhledem nebo zdravím, může být i navenek prospěšná snaha jíst zdravě, vnitřním zdrojem řady stresujících emocí a myšlenek strachu.
Jak se po jídle cítíme a jak nám ve výsledku daný pokrm prospěje nezáleží pouze na jeho kvalitě. Energii všeho co konzumujeme ovlivňují i naše momentální vědomé i nevědomé myšlenky, emoce a pocity. Spolu s každým viditelným soustem polykáme zraku skrytý „balíček“ jemnohmotných energií. I sebe zdravější jídlo snědené ve stresu je pro tělo zátěž. Ideální je, pokud nám jídlo a všechny činnosti s ním spojené přinášejí radost.
Radost je emocí lásky. Říká se, že láska prochází žaludkem, což má z pohledu východní medicíny hlubší význam, než ve smyslu dobrá kuchařka, rovná se spokojený manžel. Podle tradiční čínské medicíny plní každý orgán funkci fyzickou, mentální a emocionální. Žaludek je tedy místem kde se nerozhoduje pouze o přijetí, nebo odmítnutí spolykané potravy, ale také emocí a myšlenek. Poukazují na to i naše úsloví „Leží mi to v žaludku.“, „Je mi z toho zle.“ nebo „Polykat slzy.“ Nepříjemné pocity v okolí žaludku, nebo přímo zvracení mohou kromě špatného jídla, nebo pití vyvolat i „spolykaná“ slova hádky, křivda, potlačený pláč nebo hněv. Vše co se rozhodneme přijmout za své, žaludek zpracuje a postoupí dál tenkému střevu, které má na starost kromě trávení a třídění potravy, také třídění a zpracování emocí. Nakonec se tlusté střevo postará nejenom o konečné zpracování, vysušení a vyloučení zbytků potravy, ale i prožitků skrze odpuštění „strávené“ minulosti, emocionální bolesti nebo křivdy.
Žaludek se nachází v oblasti Plexus solaris, důležitého nervového uzlu, známého také jako “sluneční pleteně”, “zářivá perla” nebo “druhá mysl.” Z pohledu východní medicíny je místem, kde se nachází pomyslný „druhý mozek“, který řídí a udržuje v rovnováze činnost vnitřních orgánů a je sídlem citu. Veškeré prožívané emoce fyzicky pociťujeme právě zde. Jedním z jeho úkolů je reagovat na emoce, odrážet je a neustále obnovovat stav vnitřní harmonie a rovnováhy.
Sluneční pleteně je také místem kde se nachází třetí, solární, Manipura čakra, kterou čerpáme sluneční energii a často bývá nazývána vnitřním sluncem. Je centrem naší síly (nejenom fyzické), osobnosti a emocí. Řídí naše mezilidské vztahy, dává nám vřelost, radost a přátelství. Pomáhá k uvědomí a porozumění univerzality života a našeho místa v rámci celého Vesmíru (sebe-vědomí). Solární čakra je spojená s Elementem ohně, který je symbolem světla, tepla, energie, aktivity, očištění a transformace. Trávení je procesem transformace, ke které je nutné kromě jiného i teplo. Tradiční čínská medicína (TČM) používá termín trávicí oheň. Například o pálení žáhy, ke kterému dochází následkem poruchy záklopky v dolní části jícnu, čímž obsah žaludku krátce stoupá zpět do spodní části jícnu, hovoří TČM o přílišné horkosti žaludku a šlehání trávicího ohně vzhůru. Což může způsobit například nevhodná kombinace jídla, nebo „spolykané“ emoce vzteku a hněvu.