Voda je jednou ze základních podmínek pro život. Hraje významnou roli ve všech životních procesech a její dostatečné množství je pro správné fungování organismu nezbytné. Je nositelkou živin a hormonů, pomáhá vyplavovat a odstraňovat škodlivé látky, ovlivňuje stav kůže, vlasů i nehtů a nemohli bychom bez ní polykat, mrkat, plakat ani mluvit. Ovlivňuje naše fyzické, emocionální i mentální zdraví a podobně jako nám pomáhá pečovat o vnější čistotu těla, udržuje v čistotě i naše vnitřní prostředí. Pro kvalitu vody je důležité prostředí, kterým protéká. Rozpouští se v ní léčivé látky, minerály i jedy a působí na ní také okolní energie. Uzdravující síly léčivých pramenů využívají zvířata i lidé od nepaměti a o léčivých schopnostech vody vypráví pohádky, legendy i historické dokumenty.
Voda má energetickou paměť a přijímá informace z vnějšího prostředí. Molekuly vody reagují na pozitivní i negativní vibrace a jejich strukturu lze ovlivnit pohledem, myšlenkou, emocí, slovem nebo zvukem. V této souvislosti nabývá hlubšího významu skutečnost, že naše tělo je tvořeno převážně z vody. Naše myšlenky a emoce nepůsobí pouze na vodu ve sklenici, kterou se chystáme vypít, ale i na vodu kolující naším tělem v podobě krve, lymfy apod.
Stejně jako je důležité zásobovat tělo dostatečným množstvím tekutin, je důležité dbát i na jejich kvalitu. Nejvíce tělu prospívá pití čisté, neochucené, nesycené vody. Minerálky jsou sice lepší než slazené a ochucené nápoje, ale i v tomto případě platí “dobrého pomálu”. Místo slazených nápojů jsou vhodnější ovocné a bylinné čaje nebo přírodní šťávy. Káva a černý čaj odvodňují a pokud je pijeme ve větším množství, měli bychom zároveň pít o to více vody. Nejlepší je pít pravidelně, v menším množství v průběhu celého dne. Pocity žízně, jsou již signálem počátku nedostatku tekutin.
Nabídka balené vody v obchodech je poměrně široká. Máme na výběr různé značky stolní vody (směs různých vod, které jsou uměle upravené), přírodní minerální vody (voda, která vyvěrá přímo z podzemí), mineralizované vody (vyrábí se z pitné vody a je obohacena minerály) nebo kojenecké vody (pochází z řádně chráněného přírodního zdroje). Koncovou kvalitu vody v PET láhvích ovlivňuje také způsob jejího skladování nebo dopravy. Plastové láhve jsou ale pro životní prostředí velkou zátěží a proto je dobré, že se postupně stává zvykem nosit při sobě vlastní láhev s vodou, kterou si v průběhu dne můžeme podle potřeby doplňovat z vodovodu, což je pro nás i přírodu ideální řešení.
Přílišné zapíjení jídla tělu moc neprospívá. Ředí se tak trávicí šťávy, jakožto i celý obsah žaludku, který je potom nedostatečně zpracovaný, předčasně odeslán tenkému střevu (tekutá strava žaludkem více méně protéká). Sycené nápoje obecně zatěžují žaludek a je lepší pít je pouze na chuť a občas. K správnému procesu trávení je zapotřebí určitá teplota. Podle tradiční čínské medicíny je k plnohodnotnému trávení nutné, aby trávicí oheň dobře hořel. Je-li jeho síla oslabena, třeba pitím studených nápojů při jídle, proces trávení se zpomalí, což přináší různé fyzické i psychické problémy.