Pokud se při jídle soustředíme na pokrm, který konzumujeme, směřujeme pozornost myšlenek do přítomnosti a jíme vědomě. Staneme se tak pozorovateli momentální situace, kterou můžeme prostřednictvím vnitřního dialogu využít k získání různých informací, spojených s daným okamžikem.
Chroupání jablka mohou provázet úvahy o vláknině, vitaminech, minerálech, barvách, zemi původu, zrání, odrůdě, nebo o tom jaká jablka nám chutnají a proč. Jídlo složené z vícero surovin nabízí o to více možností k hledání souvislostí i odpovědí. Obrátíme-li pozornost k etiketám, můžeme především u polotovarů narazit na zkratky nebo slova po jejichž významu se pátrat rozhodně vyplatí.
Nejde o to filozofovat nad každým soustem, ale probudit v sobě zájem o to čím své tělo vyživujeme a jaký vliv má způsob stravování na naše zdraví. Získáme tak lepší představu o kvalitě potravin, které jíme a naše volby spojené s jídlem mohou být smysluplnější. Jídlo by nemělo tělu pomáhat udržovat všechny funkce a energie v harmonické rovnováze a ne ho zatěžovat prací s odbouráváním jedů.
Tělo je věrným rádcem v oblasti zdraví i výživy a neustále nás informuje o tom, jak dalece nám složení jídelníčku a celkový styl našeho života prospívá. Je jenom na nás kdy se rozhodneme začít s ním aktivně komunikovat a respektovat signály, kterými nám dává najevo kdy se rozhodujeme v souladu s našimi momentálními potřebami a kdy bychom měli naopak něco změnit.
Už jen tím, že si začneme všímat pocitů při jídle, po něm nebo průběhu a výsledku trávení zjistíme mnohé. Například nadýmání, únava, pocity těžkosti nebo pálení žáhy svědčí o tom, že daný pokrm, nebo způsob jeho konzumace nám z určitého důvodu nevyhovuje. Zároveň je ale důležité mít alespoň základní představu o tom jak naše tělo funguje, abychom byli schopni těchto pocitů využít jako zdroje informací a pracovat s nimi.
Zajímat se o to co jíme není důležité pouze z pohledu zdraví jednotlivce, ale celé planety. Způsoby pěstování, sklizně, dopravy nebo chovu neovlivňují zásadním způsobem pouze kvalitu dané potraviny, ale mají výrazný vliv i na životního prostředí. Chceme-li ulevit od znečištění přírodě můžeme začít tím, že přestaneme různými jedy dobrovolně znečišťovat své tělo a zajímáme se o potraviny, které nakupujeme z širšího úhlu pohledu.