Nečistota

Nečistota je podle východní medicíny jednou ze tří hlavních příčin všech nemocí. V tomto případě je ale chápána v širším slova smyslu. Kromě vnější čistoty zahrnuje i čistotu vnitřní a svět jemnohmotných energií, ovlivňující naše fyzické, emocionální i mentální zdraví přinejmenším stejnou měrou jako čistota vnější. Z tohoto úhlu pohledu zahrnuje čistota jídla víc než jen zdravotní nezávadnost, nutriční složení a smysly rozpoznatelné kvality. Vztahuje se i na vnitřní, oku skrytou čistotu našich myšlenek, emocí, jednání a všeho co konzumujeme, ať už se jedná o pokrm, knihu, divadlo, film, informace nebo společenské události.

Jedno staré indické rčení praví: „Přijímá-li člověk jídlo připravené hříšnými lidmi, jeho mysl se stane také hříšná.“ Jinými slovy vědomí kuchaře je ukryto v jídle, které připravuje a je tedy důležité v jakém je při tom rozpoložení. Pocítit rozdíl mezi energií jídla připraveného z kvalitních, čerstvých surovin, rukama které baví vařit a jídla připraveného z polotovarů, člověkem kterému je ve své podstatě jedno co dělá, je poměrně snadné. Stačí sledovat jak se cítíme při jídle a po něm.

Zajímat se o kvalitu (čistotu) jídla a všeho co konzumujeme je jedním ze způsobů, jak pomoct tělu udržovat stav vnitřní harmonie a rovnováhy. Naše stravovací návyky, složení jídelníčku a celkový vztah k jídlu o nás hodně vypovídá. Na spojitost mezi tím co jíme a naší osobností poukazuje i známý citát francouzského právníka a politika 18. století Jean Anthelme Brillat Savarina, který byl milovníkem dobrého jídla i pití “Řekni mi co jíš a já ti řeknu, kdo jsi.”

Jídlo neovlivňuje pouze naše fyzické zdraví, ale má nezanedbatelný vliv i na naši psychiku a emoce. Vnímáme-li je komplexněji je víc než pouhým zdrojem energie a živin. Může být i prostředkem k udržování trojice – tělo, mysl a duše v harmonické rovnováze. Pokud se nám daří tyto tři složky průběžně očišťovat, nepřetěžovat a naplňovat naše životní potřeby po všech stránkách v dostatečné míře, je pro nás snadné přizpůsobovat se změnám a cítíme se spokojeně (zdravě).

Tělo je vybaveno mocnými léčebnými silami a poměrně dlouho vydrží následky našich nevhodných návyků, způsobů stravování, chování a myšlení vyrovnávat. Zároveň nás průběžně informuje o tom, co je potřeba změnit. Záleží jen na nás, jestli se rozhodneme naslouchat a reagovat na jeho signály, nebo je ignorovat. Musíme být ale připraveni, že dříve nebo později si za namáhavé úsilí udržet všechno ve funkční rovnováze vybere svou daň a předloží nám účty.