Smích je součástí regeneračních a samoléčících mechanismů těla, odbourává stres a posiluje imunitní systém. Dopřát si každý den pořádnou dávku legrace a hledat v běhu všedních dnů důvody k úsměvu, je tím nejlepším, nejlevnějším i nejpříjemnějším způsobem jak posílit své fyzické, mentální i emocionální zdraví. I když pokusit se projít s úsměvem celým dnem není zdaleka tak snadné jak se zdá. Můžeme zkusit začít s tím hned po probuzení a dopřát si ještě v peřinách pět minut usmívání se a příjemných představ o čemkoliv, nejlépe o nadcházejícím dni. Velká výzva je usmívat se sám na sebe do zrcadla, obzvlášť po ránu, ale naučit se to a popřípadě se u toho ještě za něco pochválit je terapie k nezaplacení. Stejně jako jíst, pít nebo vařit s radostí a úsměvem na tváři.
Laskavý, upřímný úsměv je jako pohlazení. Nemusíme se mu učit ani k němu nepotřebujeme žádný racionální důvod. Podobně jako tancem, zpěvem nebo malováním jím vyjadřujeme pocity a emoce. Žádný člověk se nepotřebuje učit smát, malovat, zpívat nebo tančit. Potřebuje pouze vhodné prostředí k tomu, aby mohl tyto vrozené schopnosti rozvíjet a hledat vlastní způsoby jak s nimi pracovat. K úsměvu není zapotřebí pouze spolupráce mnoha obličejových svalů, ale odráží se i v očích. Smích má spoustu podob, protože kromě radosti je s ním spojena i řada jiných pocitů a emocí. Může být hořký, sladký, soucitný, škodolibý, chápající, lišácký, okouzlující, sarkastický … Záleží na tom jaké emoce ho provází.
Emoce a pocity k tělu patří a všichni jsme vybaveni jejich kompletní pestrou paletou. Jsou přirozenou neurochemickou reakcí těla a nutí nás reagovat na daný podnět okamžitě, dřív než jsme schopni zcela si uvědomit danou situaci. Prožíváme je krátce, ale intenzivně. Teprve později s uvědoměním přicházejí pocity, které jsou jemnější a vydrží déle. Bohužel se většinou naučíme emoce i pocity rozdělovat na dobré a špatné, což má za následek spoustu zdraví škodlivých přesvědčení, která nám brání v přijetí sebe sama takoví jací jsme.
Částečně je to tím, že žijeme v duálním světě založeném na dvojí povaze všeho co nás obklopuje a učíme se rozlišovat mezi správným a špatným. Žádná emoce ale není ve své podstatě pouze pozitivní nebo negativní. Teprve způsob jakým v dané situaci reagujeme a pracujeme s energií prožívaných emocí určuje, jestli nám tato zkušenost prospěje nebo uškodí. Každá emoce, která se vymkne kontrole nás připraví o určitou dávku energie nebo i zdraví, i ta kterou máme označenou nálepkou dobrá.
Východní filozofie učí o vnitřním úsměvu, spojeným s postojem mysli. Když se usmíváme, pocítí to každá buňka našeho těla. Existuje meditační technika zvaná Buddhův úsměv, která využívá vnitřní úsměv k navození pozitivních emocí, nezávisle na vnějších podnětech. Sochy smějícího se Buddhy jsou symbolem vnitřního klidu a harmonie osvícené bytosti, která je naplněna láskou a soucitem vůči všemu živému.
Upřímný úsměv má v sobě něco kouzelného a nakažlivého. Málokdy se ubráníme ho neopětovat. Existují různé léčebné techniky založené pouze na smíchu. Například jeden ze způsobů jak zvládnout příval vzteku nebo smutku, je podívat se v tom okamžiku sám na sebe do zrcadla, prohlédnout si pečlivě výraz své tváře a usmát se. Ať už cizí nebo náš vlastní upřímný úsměv, smích či řehot začne postupně měnit atmosféru vně i uvnitř a léčit.