Pohyb

Pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu bychom si měli dopřát každý den. Podobně jako 20-ti minutový šlofíček i pouhá 20-ti minutová procházka, kdy jen jdeme, vědomě dýcháme, necháme myšlenky volně plynout a sledujeme okolní proměny přírody je ideální způsob jak pro sebe každý den něco udělat. Pohyb posiluje svaly, srdce i plíce, podporuje látkovou výměnu, pomáhá čistit lymfatický systém a odbourat stres, projasňuje mysl a uvolňuje nahromaděný vztek i emocionální bolest.

Při zvýšení fyzické aktivity začne tělo produkovat více serotoninu, hormonu ovlivňující především naše pocity. O serotoninu slyšíme většinou jako o hormonu štěstí, který zlepšuje náladu a snižuje pocity strachu a úzkosti, má ale i jiné důležité funkce. Kromě toho, že hraje například významnou úlohu v procesech srážení krve, je nezbytný pro dobré trávení. Je nejvíce produkován endokrinním systémem v trávicím traktu a většina se ho nachází právě ve střevech. Dostatek serotoninu zajistí vyvážené dávky pohybu, odpočinku a kvalitní stravy.

Pohyb a sport bývají často spojovány s určitým výkonem, výsledkem nebo vítězstvím, které přináší radost. Tělo nám ale skrze serotonin dává jasně najevo, že pocity radosti k pohybu patří a nejsou nijak podmíněny medailemi ani stupni vítězů. Blokovat je tedy požadavky na výkon nebo dokonalost provedení je škoda. Jakýkoliv tlak vyvolává v těle stres. At’ už jsou jeho původcem naše vlastní myšlenky typu „Měl(a) bych … nedělám … nevypadám“ nebo okolí, které na nás mnohdy, i v dobré víře, klade nepřiměřené nároky. Důležité je pravidelně se hýbat, provozovat aktivity při kterých zapojíme celé tělo a občas se při nich i pořádně zapotíme.

Každému vyhovuje něco jiného a naše potřeby se mění spolu s námi. Proto je dobré vyzkoušet co aktuálně upoutá naši pozornost. Nezáleží až tak na tom jestli si vybereme nějaký sport, tanec, chůzi, jógu, jízdu na kole, bojové umění, nebo posilování. Důležité je jestli nás daná činnost těší a cítíme se při jejím provozování dobře. Pokud tomu tak je, dostaví se většinou přirozeně i výsledek v podobě lepšího výkonu a dobré fyzické kondice.

S pohybem je spojený dech. Hluboké dýchání harmonizuje tělo, rozjasňuje mysl a zklidňuje rozbouřené vody emocí. Technik využívajících vědomé dýchání k léčení fyzických, emocionálních i mentálních problémů je celá řada. Mají kořeny ve východní medicíně, józe a bojových uměních. Pozorováním a nasloucháním vlastnímu dechu se toho můžeme o sobě hodně dozvědět a pouhou změnou dýchání vyřešit řadu problémů, které nás trápí.