Podobně jako vitaminy i minerály získáváme především ze stravy. V našem těle nenajdeme orgánovou soustavu, která by nebyla závislá na jejich dostatečném množství. V největším množství tělo potřebuje a využívá sedm prvků označovaných jako makroelementy:
-
- vápník
- hořčík
- fosfor
- draslík
- sodík
- síra
- chlor
Stejně důležité, pouze v menším množství, jsou pro tělo minerály označované jako mikroelementy nebo stopové prvky. Patří mezi ně například:
-
- železo
- zinek
- jód
- mangan
- fluor
- měď
- selen
- chrom
Množství minerálů a vitaminů, které tělo potřebuje se mění spolu s věkem a podle momentální životních podmínek a okolností. Pro tělo je důležitý jejich správný poměr a zdravotní problémy způsobuje jejich nedostatek i nadbytek. Příčinou nedostatku může být například špatná životospráva nebo poruchy bránící jejich vstřebávání. Občas je nutné příjem minerálů zvýšit vhodnou úpravou jídelníčku, nebo potravinovými doplňky. Nabídka je v tomto ohledu pestrá a při výběru se vyplatí věnovat pozornost jak kvalitě, tak i doporučenému způsobu užívání a dávkování. S minerály a vitaminy to není úplně jednoduché. Jejich vstřebávání ovlivňuje celá řada různých faktorů a je dobré zjistit si co nejvíce informací, nebo se poradit s někým, kdo se v dané problematice orientuje.
Dozvědět se podrobné informace o jednotlivých minerálech a potravinách, které jsou jejich zdrojem, je v dnešní době docela jednoduché. Stačí zadat heslo do vyhledávače nebo sáhnout po vhodné literatuře. Vědět, ale nestačí. Ve výsledku záleží hlavně na tom, jak se získanými informacemi naložíme a prakticky je využijeme v každodenním životě. V zásadě by nám pro to, abychom konzumovali co nejvíce potravin, které jsou jejich přírodním zdrojem mohl postačit prostý fakt, že bez dostatečného množství minerálů nemůže naše tělo fungovat správně (zdravě).