Vzduch

Vzduch je směsí plynů tvořící atmosféru Země a je stejně jako voda jednou ze základních podmínek pro život. Obsahuje přibližně 21% kyslíku, 78% dusíku, 1% vzácných plynů, 0,04% oxidu uhličitého, proměnlivé množství vodní páry, jemné částečky prachu, různé mikroorganismy, pyl atp. Je elementem, který nás propojuje a sjednocuje s veškerým životem na Zemi. Sdílíme ho se všemi lidmi bez ohledu na vyznání nebo barvu pleti. Spolu s ním vdechujeme i energii matky Země a celého vesmíru, ale to už mluvíme o práně, dechu Božím nebo čchi (ki).

Kyslík je pro tělo zdrojem energie. Získáváme ho převážně dýcháním, ale nepatrnou část i kůží. Do krve se dostává difuzí skrze plicní sklípky. Malé, duté váčky, zvenčí obalené tenounkými vlásečnicemi, kterých máme několik stovek milionů a jejich celkový povrch by zabral desítky metrů čtverečních. Dýchání rozdělujeme na vnější a vnitřní. Při vnějším dýchání dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého mezi plicními sklípky a krví. Vnitřní dýchání je nádech a výdech jednotlivých buněk těla, které krví přijímají kyslík a vylučují oxid uhličitý.

Je všeobecně známo, že bez vody můžeme vydržet několik dní, bez potravy dokonce týdnů, ale bez kyslíku pouhých pár minut. Bez čerstvého vzduchu není život na této planetě možný, jeho dostatek je pro nás životně důležitý a přesto se podle toho nechováme. Říká se, že plícemi Země jsou stromy. Symboliku naší jednoty a vzájemného propojení s přírodou i celým vesmírem najdeme na každém kroku, stačí jen chtít vidět. Například podobnost mezi strukturou korun stromů a učebnicovými obrázky dýchacího ústrojí člověka, je téměř nepřehlédnutelná hlavně v zimním období. Každý den to máme přímo před očima a přesto lesního porostu na celé planetě stále ubývá a nedaří se zastavit kácení deštných pralesů, ani změnit způsoby hospodaření.

Možná je to způsobeno tím, že vzduch je všude kolem nás, není vidět, nelze ho vlastnit a není třeba si ho kupovat. Možná tím, že na dýchání nemusíme myslet. Každopádně kdybychom si byli opravdu plně vědomi jeho důležitosti a toho, jak obrovský vliv má na naše zdraví kvalita vzduchu a způsob jakým dýcháme, věnovali bychom obojímu mnohem větší pozornost.