Dostatek klidného, hlubokého spánku je pro člověka nezbytný. Spánek je pro tělo i duši časem regenerace, léčení a mentálního i fyzického úklidu. Nedá se vynutit, přichází přirozeně a nepozorovaně. Můžeme se mu pouze oddat a čekat až přijde. Možná i proto se mu někdy říká malá smrt a když se dobře vyspíme, cítíme se jako znovuzrození. Spánkový cyklus má několik fází, které se v průběhu noci několikrát opakují. Střídají se v nich dva typy spánku:
-
-
REM (rapid eye movement) – oči se pod zavřenými víčky rychle pohybují
-
NREM (non rapid eye movement) – oči jsou v klidovém stavu
-
První fáze spánku NREM trvá pouze několik minut. Je časem usínání, kdy ještě částečně vnímáme okolí, postupně se zpomaluje dechová a tepová frekvence, občas se objeví svalové záškuby a mozek přechází do frekvence alfa (8 – 13 Hz) a théta (4 – 8 Hz). V druhé fázi se tělo uvolňuje, je nehybné, dýchání a srdeční činnost se ještě zpomalí a snižuje se tělesná teplota. Třetí fáze je nejhlubší a nejdůležitější fází spánku, při které dochází k celkové regeneraci organismu na všech úrovních. Nejdéle trvá v první polovině spánku. Její doba se opakováním spánkového cyklu postupně zkracuje a dochází naopak k prodloužení REM fáze spánku.
REM (rapid eye movement) fáze přichází zpravidla přibližně 90 minut po usnutí, potom co proběhnou všechny fáze NREM. Během ní se nám nejvíce zdají sny, objevují se rychlé pohyby očí a dýchání i srdeční činnost jsou nepravidelné. Probuzení v této fázi přináší pocit únavy.
Potřeba spánku se mění podle momentálních okolností našeho života. Obecně se doporučuje dopřát si co nejčastěji 7 – 8 hodin. Pokud se během dne cítíme občas unavení pomůže krátký, nejlépe 20-ti minutový spánek. Biologický rytmus bdělosti a spánku reguluje melatonin, hormon produkovaný epifýzou převážně v noci. Jeho tvorba se zvyšuje s klesající intenzitou světla dopadající na sítnici oka a naopak. Proto o něm často slýcháme jako o hormonu spánku nebo tmy. Melatonin je pro tělo důležitý z mnoha důvodů. Kromě vlivu na kvalitu spánku, hraje také významnou roli v imunitních reakcích organismu, vyrovnává hladinu kortizolu, čímž má pozitivní vliv na naší psychiku, je silný antioxidant aj.
Vstávání bývá snazší pokud nezůstáváme v posteli zbytečně „přesčas“ a vstaneme krátce potom co se probudíme. Pokud používáme budík je lepší elektronický, protože tikání hodin nebo blízkost mobilního telefonu u postele patří k faktorům narušujícím kvalitu spánku. Pokud se naučíme nastavit si v hlavě těsně před usnutím čas kdy se chceme probudit, můžeme se obejít i úplně bez budíku.
Tělo je ve spánku navenek klidné a nehybné, ale o to víc se toho děje uvnitř. Chceme-li plnohodnotně využít léčivých a regeneračních účinků spánku je dobré usínat vleže, před 23.00 hodinou, 2 hodiny před ulehnutím nejíst a večer se věnovat klidným činnostem, které nás těší. Ideální je vyhnout se alespoň 30 min. před usnutím trávení času před televizní obrazovkou, u počítače nebo s mobilním telefonem.
Poruchami spánku trpí občas i dlouhodobě velká část populace. Klidný spánek přináší klidná mysl. Před usnutím potřebujeme doopravdy vypnout a odevzdat se do náruče spánku s důvěrou, že zítřek nám přinese jen dobré. Strach z budoucnosti, cyklické myšlenky, zvažování pro a proti naší stávající životní situace, pochybnosti, pocity nejistoty, touhy něco získat, hledání řešení problémů, které nás trápí, to všechno brání tělu i mysli v uvolnění a přeladění do režimu spánku.
K dobrému spánku může pomoct krátká večerní procházka, koupel, četba pozitivně naladěné knihy, meditace, dechové cvičení, vůně éterických olejů, teplé nápoje jako „hašené víno“, kurkumové mléko, šálek bylinkového čaje, horké vody nebo melasy, možností je spousta. Důležité je najít způsob jak uzavřít den tak, abychom usínali smíření sami se sebou i se světem.
Záleží i na prostředí, ve kterém spíme. Kromě ticha a tmy bychom měli myslet i na materiály z kterých je vyrobená postel, matrace, lůžkoviny nebo pyžamo a důležité je také umístění postele. V tomto směru nemáme mnohdy příliš na výběr, ale se vším se dá něco dělat. Můžeme například využít staletími ověřené umění Feng-shui (vítr a voda), které učí jak žít v harmonii s okolním světem i celým vesmírem. Je založené na vnímá člověka jako součásti celku, ve kterém je vše vzájemně propojeno a podobně jako čínská medicína pracuje s energií čchi (ki), polaritou energií jin a jang a teorií pěti elementů. Kdysi dávno ve staré Číně věřili, že žijeme-li v harmonii s vesmírnými energiemi, dobré věci k nám přicházejí samy.