O jídle

Jídlo můžeme vnímat různým způsobem. Může pro nás být zdrojem látek pro zachování životních funkcí, zdrojem závislostí, starostí, strachu z nadváhy a nemocí, zdrojem radosti a potěšení nebo i cestou k poznání sebe sama. Volba je v nás. Coby dílo přírody je zdrojem informací, otázek a odpovědí o našem těle i životě, ve všech jeho formách a proměnách a zároveň i jedním z nástrojů pro udržování fyzického, emocionálního a mentálního zdraví.

Přemíra informací může škodit podobně jako jejich nedostatek. Stejně jako jednostranné zaměření pozornosti na podrobnosti, vztahující se pouze na určitou část celku. Člověk je komplexní bytost přesahující fyzické tělo a vyživující se mnoha způsoby. Potrava je široký pojem a zajímat se o jídlo pouze v rámci fyzických procesů vede do slepé uličky. Znát podrobné detaily o složitých procesech trávení nebo vlivu jednotlivých živin na lidské tělo je užitečné, ale pro běžného smrtelníka (strávníka) je důležitý spíš dobrý základ všeobecných informací, kterým rozumí a naučí se je prakticky využívat v každodenním životě. Pokud jsme vybavemi základními znalostmi o principech fungování těla z širšího úhlu pohledu, zahrnující i svět pocitů, emocí a energií, dokážeme k tělu přistupovat s větším respektem i láskou. Tělo je vždycky na naší straně, ví přesně co potřebujeme a pokud se naučíme s ním komunikovat, může být naším nejlepším životním rádcem a výživovým poradcem.

Kvalitní potrava a její pravidelný, dostatečný příjem je jednou ze základních podmínek pro zdraví našeho organismu, ale věnovat pozornost potravinám, které konzumujeme je důležité i pro zdraví celé planety. Naše stravovací návyky a celkový přístup k jídlu neovlivňuje pouze náš osobní život, ale v konečném důsledku veškerý život na Zemi.

Žádné příspěvky nebyly nalezeny.